CBAA Awards - Past Winners

The CBAA Awards are designed to promote excellence and to encourage and assist community broadcasters. They acknowledge the accomplishments of stations in their programs, initiatives or practices that increase their station’s capabilities or improve the services offered to their community.

Congratulations to all past winners of the CBAA Awards.

2013

Excellence in Community Participation

Sponsored by Geddup

Participation in programming and operations at 2MFM
2MFM - Muslim Community Radio

Outstanding Volunteer Contribution

Acid Country - David Heard
PBS 106.7FM

Best Digital Media Initiative

Radio with Pictures
FBi Radio

Excellence in Training

Schools on Air
SYN Media

CAAMA RIBS Training
CAAMA Radio 8KIN FM

(Joint winner)

Best New Radio Program – Talks

Fair Comment
4EB

Best New Radio Program – Music

Countdown to the Ring
3MBS (on behalf of Fine Music Network)

Contribution to Australian Music

Sponsored by APRA

A Mountain of Sound
3MDR - Mountain District Radio

Contribution to Indigenous Broadcasting

Beyond the Bars
3CR

Excellence in Ethnic and Multicultural Broadcasting

Burial Crisis Project
2MFM – Muslim Community Radio

Excellence in Music Programming

Sponsored by PPCA

Ears Have Ears
FBi Radio

Excellence in Spoken Word, News and Current Affairs Programming

Sponsored by Deutsche Welle

The state of ear health in my community
Noongar Radio

Outstanding Youth Contribution

Sponsored by Rode Microphones

Corrine Brislin
Harvey Community Radio 96.5FM

Best Station Production 

Outback Tracks Intro
105.5 RoxFM

Best Station Promotion, Sponsorship or Fundraising Campaign 

RTRFM 2013 Donor Drive
RTRFM 92.1

Troy Garner Excellence in Sports Programming

Black Gold
Koori Radio 93.7FM

Most Innovative Outside Broadcast or Special Event Broadcast

3MBS Beethoven Marathon
3MBS 

The Outstanding Small Station Award

2NVR – Nambucca Valley Radio
Bowraville NSW

Excellence in Technical / IT Services

The TYGA Tech Team
TYGA FM

The Tony Staley Award for Excellence in Community Broadcasting

Sponsored by CBF

Radio Skid Row

The Michael Law Award

Tiga Bayles

 


2012


Excellence in Community Participation

Nambucca Valley Radio 2NVR

Outstanding Volunteer Contribution

Michael Smith - 3CR

Best Digital Media Initiative

Radio on Demand - 3RRR

Excellence in Training

Brainwaves - 3CR

Best New Radio Program - Talks

Primary Perspectives - 3WBC and Youth News Project - RTRFM

Best New Radio Program - Music

Ears Have Ears - FBi

Contribution to Australian Music

Project U - Coast FM 96.3

Contribution to Indigenous Broadcasting

4th Anniversary of Apology to Stolen Generation - Phoenix FM

Excellence in Ethnic & Multicultural Broadcasting

Next Generation Media - SYN

Excellence in Music Programming

Sideways Through Sound - 2ser

Excellence in Spoken Word Programming

All The Best - FBi

Outstanding Youth Contribution

Georgia Moodie - SYN

Best Station Production

Women’s Business 2012 Intro - CAAMA 8KIN FM

Best Station Promotion, Sponsorship or Fundraising Campaign

Transmission Ignition - 4ZZZ

Troy Garner Excellence in Sports Programming

CAAMA Sports Programming

Most Innovating Outside Broadcast or Special Event Broadcast

The Joy and 3AW Better Together Broadcast - Joy 94.9

Outstanding Small Station Award

5THE FM from Millicent, South Australia

Excellence in Technical/IT Services

Greg Segal - 3CR

Tony Staley Award

Radio Adelaide

Michael Law Award

John Macinnes

2011

1. Outstanding Youth Contribution

OCR FM - Jonathan Graham

2. Best New Program or Content Initiative
Noongar Radio - Inside Out
Highly Commended
3CR - Small Talk

3. Excellence in Community Participation
PBS 106.7FM - Rock-A-Bye-Baby

4. Best Development in Digital Media
Radio Adelaide - womadelaidelive.com

5. Excellence in Training
SYN - Youth Make the Media

6. Excellence in Ethnic and Multicultural Broadcasting
Radio Skid Row - Afrikan Connexions

7. Contribution to Local Music Sponsored By APRA
FBi 94.5 - Music Open Day

8. Excellence in Music Programming Sponsored By PPCA
FBi 94.5FM - Radiant

9. Contribution to Indigenous Broadcasting
CAAMA Radio

10. Excellence in Spoken Word, News and Current Affairs Programming Sponsored By Deutsche Welle
3CR - Earth Matters 'Free For Some'
Highly Commended
FBi 94.5 - All the Best

11. Best Station Promotion, Sponsorship or Fundraising Campaign
Hobart FM 96.1 - The B Sharps

12. Best Outside Broadcast or Special Event Broadcast
4MBS Classic FM - Gothic Symphony

13. The Outstanding Small Station Award
Nambucca Valley Radio

14. Troy Garner Excellence in Sports Programming
Nambucca Valley Radio - Sports Reports

15. Tony Staley Award for Excellence in Community Broadcasting
RTR FM

16. Michael Law Award
John Martin


2010

1. Outstanding Youth Contribution  

Winner: Tyson Graham - 3OCR FM

Highly Commended: Samual Harrison - Phoenix FM

2. Best New Program or Content Initiative

Winner: 6DBY - 'Voices of Derby' Project

3. Excellence in Community Participation

Winner: 6DBY - 'Voices of Derby' Project

4. Excellence in Digital Media

Winner: SYN - syn.org.au

5. Excellence in Training

Winner: 4ZZZ FM - 'The Edge Space to Play Workshops'

6. Excellence in Ethnic and Multicultural Broadcasting 

Winner: 3CR - 'Girls on Air'

7. Contribution to Local Music

Winner: Triple R - Autumn Almanac & Winter Warmers Series

8. Excellence in Music Programming

Winner: FBi - 'New Weird Australia'

9. Contribution to Indigenous Broadcasting

Winner: Phoenix FM - Koori Grapevine, 'Aunty Mona's Musings'

10. Excellence in Spoken Word, News and Current Affairs Programming

Winner: 2SER - 'Double X'

11. Most Innovative Outside Broadcast or Special Event Broadcast 

Winner: 3CR - 'Turn Up Your Radio'

Highly Commended: Highland FM 107.1 - ANZAC Day Tribute 2010

12. Most Outstanding Small Station

Winner: WMAfm

13. Troy Garner Excellence in Sports Programming

Winner: Northwest FM - 'Sports of All Sorts'

14. Tony Staley Award for Excellence in Community Broadcasting

Winner: 6DBY - 'Voices of Derby'

15. Michael Law Award

Winner: Deb Welch - Radio Adelaide


2009

1. Best Initiative to Build Station Capacity

Winner: 2FBI – 'Ask Richard'

2. Excellence in Digital Media

Winner: 3CR for www.3cr.org.au

3. Outstanding Youth Contribution

Winner: 4ZZZ - News Department

4. Best New Program or Content Initiative (sponsored by the PPCA)

Winner: 3MBS FM - 'Musical Portraits'

5. Excellence in Community Participation

Winner: Edge Radio - School of Rock Youth Engagement

6. Excellence in Training

Winner: Radio Adelaide - Radio Adelaide Training Partnership with Ausmusic SA

7. Excellence in Ethnic and Multicultural Broadcasting

Joint winners: Radio Adelaide - Radio Adelaide & Neo Voices and 4EBFM – 4EBFM

8. Contribution to Local Music (sponsored by APRA)

Winner: 2SER - 'We Come From Garageland'

9. Contribution to Indigenous Broadcasting

Winner: 3CR - 'Beyond the Bars 5'

10. Excellence in Spoken Word, News and Current Affairs Programming (sponsored by Deutsche Welle)

Winner: 2SER - 'Final Draft: Books and Writing'

11. Most Innovative Outside Broadcasting or Special Event Broadcasting (sponsored by Tieline)

Winner: 2MCE - 'Sounds Live'

12. Troy Garner Excellence in Sport Programming

Winner: 3WBC - 'VFL Match of the Day'

13. Tony Staley Award for Excellence in Community Broadcasting (sponsored by the CBF)

Winner: UG FM - Radio Murrindindi (3UGE)

14. Michael Law Award for Individual Contribution to the Sector

Winner: Stephen Jolley

 


2008

1. Best Innovative New Program or Content Initiative

Winner: 2MBS -  'Pets Choice' produced by Mike Smith

Highly commended: Koori Radio - 'Indij Hip-Hop Show' produced by Munkimuk

2. Excellence in Community Participation

Winner: 90.1 NBC FM - 'Tales From Dragonhurst' produced by Paul McGrath

Highly Commended: 4ZZZ for 'Airplay Education Tour' produced by Giordana Caputo and 3CR for general station material.

3. Excellence in Digital Media

Winner: CAAMA for 'CAAMA Radio Online News' produced by Paul Wiles

4. Excellence in Training

Winner: CAAMA

5. Excellence in Ethnic and Multicultural Broadcasting

Winner: 98.9 North West FM - 'Viva Italia' produced by Carlo Giampietro

6. Contribution to Local Music (sponsored by APRA)

Winner: Koori Radio - 'Indij Hip-Hop Show' produced by Munkimuk

7. Excellence in Music Programming (sponsored by PPCA)

Winner: Radio Adelaide - 'Rythm Stick' produced by Michelle Smith

Highly Commended: Koori Radio for Indij Hip-Hop Show produced by Munkimuk and Artsound for Friday Night Live produced by Chris Deacon and Lauren Black

8. Contribution to Indigenous Broadcasting

Winner: Koori Radio - 'Blackchat' produced by Paulette Whitton

9. Excellence in Spoken Word, News and Current Affairs Programming (sponsored by Deutsche Welle)

Winner: JOY 94.9 - 'Out & About' produced by Tim Newton.

Highly Commended: Gove FM for 'The Panel - Gambling In Our Community' produced by Churyl Scheppard and Bay FM (Byron Bay) for 'The Generator' produced by Giovanni Ebono, Charles Starrett and Malcolm MacKenzie.

10. Most Innovative Outside Broadcast or Special Event Broadcast

Winner: 3CR - 'The National Apology'

Highly Commended: Noosa Community Radio for Tribute to Gary Neaves produced by Sherry Corcoran and 6DBY for Books In Homes produced by Miki Venn Brown.

11. Best Initiative to Build Station Capacity

Winner: 90.1 NBC FM - 'Tales From Dragonhurst' produced by Paul McGrath.

Highly Commended: 4ZZZ - 'Radio Times Project' and JOY 94.9 - 'Unacceptable' produced by Dan Vo and Stephen Hahn.

12. Troy Garner Excellence in Sports Programming

Winner: JOY 94.9 - 'The Sports Lounge' produced by Tanya Jones.

Highly Commended: Fresh FM - 'Fresh Football' produced by Dom Rinaldo, Alby Kidd, Cameron Wallace and Chris Velliaris.

13. Tony Staley Award for Excellence in Community Broadcasting (sponsored by the Community Broadcasting Foundation)

Winner: CAAMA - 'CAAMA Radio News Online'

Highly Commended: 4ZZZ and 99SevenFM.

14. Michael Law Award

Winner: Barry Melville former CBAA General Manager and Barbara Hurley from 3CR.


2007

1. Best Innovative New Program/Segment Idea

Winner: 6EBA - 'ImaginArt'

Highly commended: Radio Adelaide - '5 Tables for 5: Conversations Around Queer Ageing'

2. Excellence in Training

Winner: 3CR/Rooming House Radio - Roominations initiative

Highly commended: Noosa Community Radio - TEN2AIR Pilot Youth Training & Mentor Project

3. Can’t Get Out Of The Car Award

Winner: JOY 94.9 - 'Allegro Non Troppo'

Highly commended: 3RPH - 'Talk the Talk with Tess Lawrence - Hoddle St Massacre Anniversary' & 2SER - 'Razor's Edge'

4. Contribution to Local Music Proudly sponsored by APRA

Winner: Triple R - 'The Australian Mood'

Highly commended: Twin Cities FM - WA Music Department

5. Excellence in Music Programming sponsored by the PPCA

Winner: 2SER - 'The Phantom Dancer'

Highly commended: Triple R - 'The Skull Cave'

6. Contribution to Indigenous Broadcasting presented by AICA

Winner: Koori Radio - 'The Sweet Science'

Highly commended: 6EBA - 'Whadjuk Radio' & 3CR - 'Fire First'

7. Contribution to Ethnic Broadcasting

Winner: 3ZZZ

Highly commended: 98.9 North West FM - 'Viva Italia'

8. Excellence in Spoken Word Programming proudly sponsored by Deutsche Welle

Winner: 3CR - 'Radio New Internationalist'

Highly commended: 2XX - 'Opening Minds'

9. Innovative Place/Subject for an Outside Broadcast

Winner: Triple R - 'The Architects'

10. Best Sponsorship Announcement or Promotion

Winner: JOY 94.9 - 'The Blind Factory'

Highly commended: 2NSB - 'The FM 99.3 Vinyl Appeal'

11. Innovative Sponsorship or Fundraising Idea

Winner: Radio Five-O-Plus - 'Follies'

12. Best Special Event Broadcast

Winner: Radio Adelaide - '2007 Festival of Ideas'

Highly commended: JOY 94.9 - 'HIV Special - The Facts 2007' & 3CR - 'On the Record - 20 Years of Women's Radio'

13. Troy Garner Excellence in Sports Programming

Winner: FBi - 'Fire Up'

Highly commended: Koori Radio - 'The Sweet Science'

14. Best Use of New Media Technologies

Winner: SYN - 'Syncasting'

Highly commended: PBA FM - 'Why Wouldn’t You Feel Happy Coming Here?'

15. Best News and Current Affairs Programming

Winner: Radio Adelaide, 4EB & 2SER - 'The Wire'

Highly commended: 3RPH - 'Talk the Talk with Tess Lawrence - Iraq Hostage'

16. New Voices

Winner: 4ZZZ - 'Banana's In the Hood'

Highly commended: 6EBA - 'The Edge'

17. Radio Station of the Year

Winner: Noosa Community Radio

18. Tony Staley Award

Winner: 2BOB

19. Michael Law Award

Winner: Geoff Williams